Dela nyhet
Bullerby cup
28 apr, 10:24 0 kommentarer
Hej!
Den 27e till 29e Juli spelar vi Bullerby Cup i Vimmerby. Vi åker tidigt torsdag morgon och kommer hem sent på lördagen. Det innebär två övernattningar där.
Innan den 5 maj behöver vi anmäla hur många spelare respektive ledare vi blir. Cupen kostar 1400:- per deltagare och i det ingår mat från torsdag lunch till lördag middag, t-shirt, diplom och kvällsarrangemang. Vi har ju redan genomfört en försäljning och hoppas kunna dra in ännu mer pengar innan det är dags att åka. Pengarna används för att få ner priset per person, men man får nog räkna med att behöva betala ungefär 1000:- om ens barn ska vara med på cupen.
Inom kort skickas en kallelse till cupen ut, och vi vill att ni svarar om er dotter ska vara med eller inte. Detta är en bindande kallelse, så kolla gärna upp så det inte krockar med era sommarsemesterplaner först.
Om någon förälder känner att de vill/behöver vara med lite mer kontinuerligt och stötta (äta och sova m barnen etc.) finns möjligheten att att följa med som hjälpledare till samma kostnad som barnen. Prata med någon av oss ordinarie ledare i så fall så kommer vi på någon fiffig lösning.
(Tips: Om ni i övriga familjen planerar att campa/bo i närheten av Vimmerby under cupen, kan det kan vara smart att boka något snart, för det kommer vara mycket folk i Vimmerby de berörda dagarna, och kan bli fullt på campingar, vandrarhem och hotell.)
/ Ledarna
Kommentarer